DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Ropa

Ropná naleziště

 Ropná naleziště

  = je oblast, pod jejímž povrchem se nachází zásoby ropy. Ropné naleziště většinou zabírá větší oblast než oblast ropného pole. Na rozdíl od ropných polí mohou ropná naleziště zahrnovat i naleziště nekonvenční ropy- ropných břidlic a dehtových písků
 
 
Dehtové písky ORINOCO
 
Břidličné písky Orinoco jsou ložiska nekonvenční ropy ve formě ropné břidlice v oblasti řeky Orinoco ve státě Venezuela. Orinoc. Břidlicové písky se považují za jedno ze dvou největších ložisek nekonvenční ropy. Jejich kapacity ve formě nekonvenční ropy se odhaduje na 1,7- 1,8*1012 barelů. Toto množství odpovídá 2/3 svět. Ropných rezerv ve formě ropných břidlic.
Podle expertů je dobývání ropy z Orinockých břidličných písků ekonomicky schůdnějsí, a to za cenu přibližně 16 amerických dolarů za barel vytěžené ropy.

 
Athabaské ropné písky
 
= kanadské ropné písky
Jsou rozsáhlá ložiska nekonvenční ropy ve formě živic (též dehtových písků), které se nachází v širším okolí města Fort McMurray kanadského teritoria Alberta. Ložisko v Athabasca je největší ze tří ložisek: další se nazývají Cold Lake a Peace River, ketré má ještě několik ložisek v okolí. Dohromady zahrnují střídmě obydlené tajgou a mokřady porostlé území o rozloze okolo 141 000 km2 s několika tisíci původních obyvatel, tzv. prvních národů (v podstatě indiánů).
 
 
Zásoby
Vláda Alberty počítá, že se současnou technologii bude schopna vytěžit 174 miliard barelů surových živic. To činí asi 10 % z odhadovaných 1,7-2,5x1012 barelů ropy ve formě živic. To z něj činí jedno ze dvou největších nekonvenčních ropných polí na světě (vedle venezuelských dehtových písku Orinoco) a z Kanady, zemi s druhými nejvyššími ověřenými zásobami ropy (po Saúdské Arábii).
 
 
Produkce
Na břidličných píscích Athabasca v současné době operuje několik ropných společností, jejich denní produkce v roce 2005 se pohybovala kolem 1 065 000 barelů za den. Plánuje se však zvýšení produkce na 2 mil. barelů za den v roce 2010 a 4 mil. v roce 2015.
 
 
Význam
Stoupá. Zvyšuje se politický a ekonomický význam Kanady jako perspektivního vývozce ropy.
Výhledy do budoucnosti, které počítají s razantním rozšířením těžby v oblasti Athabaských ropných písků, vyvolávají ostré reakce ekologů a místních obyvatel.
 
 Dehtové písky, také ropné písky nebo živičné písky, jsou směsí jílu, písku, vody a živicí. Těží se kvůli živicím, které mohou být zpracovány na ropu. Naleziště dehtových písků jsou po celém světě, nejvíce Venezuele a v provincii Alberta v Kanadě. I když se do obvyklých statistik nezařazují, obsahují asi dvakrát více ropy než všechna ropná pole dohromady, ale jak velké procento z nich půjde skutečně vytěžit, je zatím sporné. Vzhledem k tomu, že světové zásoby ropy jsou konečné, budou tyto a jiné nekonvenční zdroje ropy pravděpodobně v budoucnosti hrát větší úlohu než dnes.
 
   
 
 
Ropné břidlice
Odhaduje se, že světová ložiska ropných břidlic by vydala na 1 662 miliard barelů ropy, což je množství porovnatelné se zásobami klasické ropy. Estonsko, Rusko, Brazílie a Čína v současnosti ropné břidlice těží, ale jejich produkce klesá z ekonomických a ekologických důvodů.
Vznik: Ropné břidlice vznikly v dávné minulosti ukládáním zbytků rostlin a živočichů a dalších sedimentů na dna jezer a moří. Postupně se vlivem tepla a tlaku přeměnily do dnešní podoby. Teplo a tlak ovšem nebyly tak vysoké jako v podobném procesu, pří němž pravděpodobně vznikla ropa.
Těžba: Ropné břidlice se těží v povrchových dolech, jsou také experimentálně vyvíjeny metody, jak zahříváním oddělit kerogen přímo v nalezišti. Největší množství, asi 75 % se nachází v USA v povodí Green River, na území států Wyoming, Utah a Colorado. Nejekonomičtější využití je prozatím přímé spalování. Jediná existující elektrárna používající jako palivo ropné břidlice se nachází v Estonsku.
Energetický zisk u všech dosavadních metod přeměny na ropu je téměř nulový. Navíc vznikají jedovaté, těžko odstranitelné odpady. Proto lze vycházet z toho, že ropné břidlice zatím nejsou reálnou náhradou ropy.
 
  Ropná břidlice
 
Perský záliv
Je také světovým nalezištěm ropy. Ropná naleziště se nacházejí asi v největším počtu na jeho severozápadním pobřeží, kolem hranic mezi Kuwajtem, Irákem a Íránem. V Saúdské Arábii se zase dováží ropa vytěžená v obřím poli Ghawar do jednoho ze dvou největších překladišť světa v Ras Tanuře, situované na JZ pobřeží zálivu, ne příliš vzdáleného od sousedního Bahrajnu. Ve SV části Perského zálivu, na ostrově Kiš, se též nachází jedna z pěti světových burz svého druhu Íránská ropná burza.
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek